media

Vazgeçilmez Tercihim

  • Jan 17, 2019
  • Comments: 3

Kanvas kumaşla tanışmam çok geçmişe dayanıyor. Seyahatlerinde kullanmak için kanvas kumaştan sırt çantası yapan bir yakınımın tercihiydi. Onlarca yıl geçmiş olmasına rağmen aynı çantayı kullanıyor olması beni şaşırtmıştı. Yıllandıkça yaşlanan eski görünümü diğer çantalara benzemiyordu. Esrarengiz ve havalı duruyordu.

Uluslararası deri ürün markalarının sıkça kullandığını fark etmiştim. Sert dokusu ve kolay efekt kazanan yapısı tercihimde ivme kazandırmıştı. 

Mumlu Kanvas Kumaş, İskoçya'daki yelken endüstrisinden doğan, su geçirmezlik özellikleri ve mükemmel dayanıklılığı nedeniyle giyim sektöründe yaygın olarak kullanılan bir kumaş türüdür. Keten tohumu yağı ile emprenye edildiğinde, tuvallerinin yelkenlerini daha etkin bir şekilde yakaladıklarını keşfettiler ve yelken hayatının sonuna geldiğinde denizde giyecekleri hava koşullarına dayanıklı giysiler haline dönüştürdüler. 

Zamanla, bu uygulama o kadar yaygınlaştı ki, konsept ticarileşti, prova mükemmelleştirildi ve fabrikalar önceden mumlanmış pamuk ve yağlı bez üretmeye başladı. Mumlu Kanvas, kaplamanın kendisi tarafından suya dayanıklı hale getirilir. Kumaş yoğun olarak dokunur, daha sonra doğal olarak suyu iten mum ile tamamen doyurulur. Mumlu pamuğun mükemmel olduğu yer burasıdır. Bal mumu kaplaması, kumaşın kolayca işaretlendiğini, zamanla çizilmesini ve sürtünmesini sağlar. Her defasında, bu işaretler kumaşın bir parçası olur ve genel renkler daha da zenginleşir. Bu, ona kumaşın hikayesini yaşlandıkça yakalayan güzel bir patine verir.

Çantalarım için kanvas kumaş ve derinin iç içe geçtiği küçük bir koleksiyon hazırlamaya devam ediyorum.

Comments: 3
Aylin Yılmaz 07-01-2021 12:20
Merhabalar, kanvas ve deri kumaşlarınızdan almak istiyorum fakat dikimi konusunda çok bilgili değilim. bende sanayi makinesi var yeterli olur mu? Bir de makinede dikerken hangi ipi kullanmam gerekiyor? Normal 120 numara polyester ip yeterli olur mu? Teşekkür ederim.
Rheens Goods 07-01-2021 20:14
Merhaba, Kanvas ve deri dikimi için en ideal makina sanayi tipleridir. Çok rahatlıkla dikim yapabilirsiniz. Saya ipliği ( naylon-polyester ) 6-9 kat olarak tercih etmenizde mukavemet ve dayanıklılık açısından önerebilirim.
Aylin Yılmaz 09-01-2021 09:33
Teşekkür ederim cevabınız için. Umarım bulabilirim söylediğiniz ipi ve ona uygun iğneyi.
Leave a Reply

Your email address cannot be published. Required fields are marked*

Rheens Goods | Blog