media

Bir Ürünün Hikayesi

  • Apr 28, 2018
  • Comments: 0

Merhaba, Bir ürünün ortaya çıkış fikri, tasarımı ve finale uzanan hikayesinden bahsedeceğim. Her iş erbabının kendine has yöntemleri vardır. Birbirleri ile benzerlikler ve paralellikler gösterselerde küçük ayrıntılara dikkatlice bakıldığında bağımsız oldukları görülebilir. Bir ürün tasarlarken ne kadar yenilikçi olabileceğimi planlıyorum ilk adımda. Belki binlerce ürüne göz atıyorum internette. Esinlenilebilecek noktaları hafızama istemsizce kaydediyorum ve sonra çizim esnasında orada bir yerlerde çağrılmayı bekleyen notlar yavaş yavaş yön veriyor bilgisayar fareme.

Eskizlerimi kağıt-kalem aracılığı ile almıyorum. İllüstratör bu işi başarı ile yerine getiriyor. Ön hazırlığımı oluşturan bu çizimler, küçük detaylar katmama olanakta sağlıyor. Her ürünün bir taşıma yükü, kapasitesi vardır. Ölçüleri, kullanım şekli, vb. kriterler iyi hesaplanmalıdır. Çünkü ürününüz kullanıcısıyla bütünleşecek ve birçok obje ile eş zamanlı kullanılacak.

Karton maketlere uyarladığım çizimleri basit teyel dikişleri kullanarak dikiyorum. Yavaş yavaş canlandığını görüyorum ürünümün. Gerektiğinde üzerine notlar alıyorum. Açıları, yuvaları, ek parçaları ve dikim şeritlerini incelediğim gibi amacına uygun " kart, kalem" gibi objeleri deneme fırsatı yakalıyorum. Test ürünümü son halini verdiğim maketimden faydalanarak kullanacağım deri üzerine sabitleyerek çiziyorum. Kesimini tamamlayıp dikmeye başlamamla yavaş yavaş son halini alıyor. Birden fazla katlı kenarlara sahip bir ürünse, kenarlarını mumlayarak ovalıyorum. Bu işlemi sıcak bir aparat kullanarak yapmak daha hızlı ve iyi sonuçlar almamı sağlıyor. Birçok ürünüme, tarihi kişiliklerle ilgili isimler atayarak o isimleri bir anlamda anılır yapmak heyecan verici.

Ürünlere karakterlerini yansıtmakta büyük bir zevk. Çünkü kullanıldıkça iyi hatırlanan ve kendini iyi hissettiren birer armağan gibi görüyorum.

Comments: 0
No comments
Leave a Reply

Your email address cannot be published. Required fields are marked*

Rheens Goods | Blog