Marangoz babam ve berber dedem çok küçük yaşlarda ellerimle çalışmak için büyük bir sevgi aşılamıştı.

Büyükbabamın berber dükkanına giden bir çocuktum, dünyaya ve el işçiliğinin doğasına yavaş yavaş tanık oluyordum. Babamın marangoz atölyesinin zemini talaşla kaplıydı ve taze kesilmiş odun kokusu havada kalmıştı. Son projeleri, dükkanın etrafındaki işkence aletlerine sarılı duruyordu. Çalışma tezgahlarında onlarca iskarpela ve el aletinin kullanılmasını hayranlıkla izliyordum. El oymacılığı ile uzun uğraşlar vererek yapılan koltuklarda saatlerce süren el zımparası yapardım. Etraftaki herkes ağacın dönüşeceği yeni forma hayat vermekle meşguldü. Bildikleri her şeyi bilmek ve yapabileceğim her şeyi yapabilmek istedim. Elimle, onları kullanan insanlara önemli şeyler yapmak istedim o an.

O zamandan beri yeni nesil mesleklerden bağımsız, hayatımı ellerimle çalışarak geçirmeyi daha çok arzu ettim. Tasarım ve grafik alanlarında edindiğim bilgi ve tecrübeyi büyük keyifle kullandığım kovboy çizme yapımı ve satışında kullanmayı planladım. Zamanla deri yapımının ticaretini ve dallarını öğrendim. Değerli dostum ile markamızı 2014 yılında İstanbul'daki tarihi küçük atölyemizde kurduk.

Ellerimle çalışmak bana başka hiçbir işin sahip olmadığı bir huzur ve mutluluk verdi. Fırsat buldukça deri ürün çizimleri geliştirmeye ve dikmeye devam ettim. Yaptığım işin her aşamasında; deri ve malzeme temini, çizim-maket, dikim, fotoğraflama ve online-perakende satış alanlarında bireysel emeğimi ortaya koymak yorucu olduğu kadar anlamlı da.

Bizim gibiler, zanaate saygı duyanlar ihtiyaca ve müşterisine odaklı üretim yaparak bilinçli ya da farkında olmadan sürdürülebilir yaşamın kaynaklarını da korumakta. Küreselleşen, kitlesel olarak üretilen ucuz tüketim malları geleneksel zanaatkarların geçim ve yaşam kaynaklarını giderek tehdit etmektedir.

Bana göre Rheens Goods sadece bir ürün markası değildir. Bu bir hikaye - kalpten ve ruhtan gelen bir marka, bir işletme ve ürünler üretmeye tutkuyla bağlı bir kişinin hikayesi.

Ve aynı zamanda bu tür şeyleri takdir eden müşteriler için üretilmiş ürünlerin hikayesidir.